Ismétlődő programjaink
Egészségmegőrző, prevenciós programok
Felkérés Táncra!
Szervezett villámcsődületet a tánc világnapja alkalmából a Tóth Kálmán téren. A Szenior Örömtánc csoport több éve működik városunkban, egy növekvő népszerűségnek örvendő, dinamikusan fejlődő közösség. Az örömtánc teljességében csak kíméletes mozgáselemeket tartalmaz, alapvetően 50 év felettieknek fejlesztették ki, amely jótékony hatással van az agyműködésre, a koncentrációra, és előképzettség nélkül is táncolható. A villámcsődülettel közös ünneplésre várják a tánc szerelmeseit, kortól és nemtől függetlenül.
Városi Egészségnap
Komplex egészségmegőrző program május és november hónapban. Az egészségnapon a modern szemléletű, egészséges életmódra nevelés is cél. Sokrétű, szemléletformáló programok kialakításával ösztönözzük a résztvevőket a helyes táplálkozásra, mozgásra, felhívjuk figyelmüket a lelki egészségvédelem fontosságára. Egészségtudatos magatartás kialakítására van szükség. Az ismeretszerzés és tapasztalatszerzés különféle kontextusokban jelenik meg az egészség témakörben, és a mindennapi élet színtereihez, problémáihoz kapcsoltan kerül feldolgozásra. A szűrővizsgálatok mellett szaktanácsadással, termékismertetőkkel, kóstolókkal és előadásokkal gazdagítjuk rendezvényünket. A program állandó elemei mellett mindig igyekszünk megújulni, új elemekkel gazdagítani az események sorát.
Alzheimer Világnap
A Nemzetközi Alzheimer Társaság több mint 25 évvel ezelőtt határozta meg a betegség világnapját szeptember 21-ben. 2022-ben Baja is csatlakozott az ebből az alkalomból szervezett programokhoz. Hagyományteremtő szándékkal hívtuk életre ezt a rendezvényt, szakembereket hívunk meg, akik a betegség lefolyásáról, de a megelőzésről és a szinten tartásról is hasznos információkkal szolgálnak. A betegség rengeteg embert érint, a hozzátartozók életét is megnehezíti, épp ezért fontos róla beszélni, eloszlatva az ezzel kapcsolatos tévhiteket.
Szívünk Napja
Baja városa már az első évben csatlakozott a Szív Világszövetsége (WHF) kezdeményezéséhez (2000) figyelemfelkeltő programjához azzal a céllal, hogy felhívja a helyi és térségi társadalom figyelmét a betegségek megelőzésére. A Magyar Kardiológusok Társasága minden évben szeptember végén, a Szívünk Napján hívja fel a figyelmet a szív és érrendszeri megbetegedések kiemelkedő gyakoriságára, a mindennapi életben is megvalósítható megelőzési módszerekre. Ezt kiemelten fontosnak tartva, a hagyományokat követve kerül megrendezésre a rendezvény. A programot a Baján működő, több évtizedes múltra visszatekintő Szívzűr klub, közösségük erejének támogatásával, és az eseményeken való tevékeny részvétellel is támogatja. A több programelemből álló rendezvény évente igyekszik új információkkal segíteni a résztvevőket.
„Séta az életért” Összefogás a mellrák ellen
Baja városa már az első évben csatlakozott az Egészség Hídja Összefogás a Mellrák Ellen (2002) figyelemfelkeltő programjához, azzal a céllal, hogy felhívja a helyi és térségi társadalom figyelmét a betegségek megelőzésére. A minden év októberében megrendezett rózsaszín séta figyelemfelkeltő, a megelőzés és a szűrővizsgálatokon való részvétel fontosságát kiemelő rendezvény. A programot a Baján működő, több évtizedes múltra visszatekintő Sugovica Daganatos Klub, közösségük erejének támogatásával, és az eseményeken való tevékeny részvétellel is támogatja. A séta a Bácskai Kultúrpalotából indul, a Déri-kertet érintve halad. Itt a rövid műsor és faültetést követően folytatódik a séta, a Sugovica- hídhoz, ami a rendezvény zárópontja.
Koraszülöttek Világnapja
November 17- én a világnaphoz kapcsolódva rendezzük meg a programot. Azokat a pici hősöket ünnepeljük, akik korábban érkeztek, akik igazi harcosként jönnek a világra és hatalmas csatákat nyernek. A reményt, a kitartást és a bizakodást szimbolizálva lila színbe öltözve szerveződik a program, amellyel szeretnénk hangsúlyozni, hogy a korababák a családtagjaikkal együtt igazi hősök. A ringató foglalkozás után, a gyermekek és szüleik az előre elkészített lila lámpásokkal közösen sétálnak át a Déri-kertbe, igy zárva a programot. A program célja a figyelemfelhívás a lehetséges megelőzésre, valamint megerősíteni, hogy a koraszülöttek is lehetnek egészséges felnőttek.
„Most mutasd meg, mire vagy képes” Fogyatékkal Élők Adventi Kistérségi Amatőr Művészeti Találkozója
Városunkban hosszú évek óta, hagyományosan a fogyatékkal élők világnapjához kapcsolódva kerül megrendezésre a „Most mutasd meg mire vagy képes” Fogyatékkal Élők Kistérségi Amatőr Művészeti Találkozója. A programon minden korosztály képviselteti magát. A találkozó a résztvevők körében nagy sikernek örvendő, hiánypótló programmá vált. A találkozás, a kapcsolatépítés, a közösségi szórakozás, a bemutatkozás lehetőségét adja a térségben működő testi- és szellemi fogyatékos személyek ellátásával foglalkozó szervezetek tagjainak, lakóinak.
„Most mutasd meg, mire vagy képes” érzékenyítő napja
Érzékenyítő nap az ép és fogyatékkal élők között. A tévhiteket ledöntve, hidat emelve a fogyatékkal élő emberek felé szeretnénk elérni, hogy a most felnövekvő gyermektársadalom nyitott és érdeklődő felnőtté érjen, ezzel kialakítva a jövőbeni befogadóbb és toleránsabb társadalmat. Szituációs, logikai és ügyességi játékok, illetve fogyatékos személyeket segítő technikai eszközökön keresztül szeretnénk megismertetni a sérült emberek világát, kézzelfogható közelségbe hozva a fogyatékossággal élő emberek mindennapjait az ép emberek számára.
Városi Kerekasztal – Civil Fórum
Sokéves hagyományokat követve kerül megrendezésre a városvezetés és a városban működő, időskorúakat összefogó klubok, társas körök, egyesületek vezetőinek részvételével. A fórum a szenior korú lakosság, napirendi pontok szerinti észrevételei, kérdései és kérései megvitatásával zajlik.
Programok gyermekeknek
Húsvéti ajándék
A húsvéti hagyományok felelevenítése céljából szervezett kézműves foglalkozásokkal és az ünnephez kapcsolódó zenés, interaktív előadásokkal örvendeztetjük meg a hozzánk ellátogató gyermekeket.
Magyar Népmese napja
1859. szeptember 30-án született Benedek Elek. A nagy mesemondóként emlegetett író születésnapját 2005-ben nyilvánították hazánkban a Magyar Népmese Napjává.
Ez alakalomból rendezzük meg minden évben a város és környékbeli falvak általános iskolásainak a programot.
A rendezvény célja, hogy a gyermekek játékosan ismerkedjenek meg a Magyar Népmesék szereplőivel, jellegzetes elemeivel és az élőszavas mesemondással.
Népmesemondó verseny
A Türr István Múzeum és Bácskai Művelődési Központ immár több éve rendezi meg Bácska mesél címmel határon átnyúló regionális népmesemondó és népmesegyűjtő versenyét, minden korosztály számára. A verseny a mesemondás helyi hagyományára, a bácskai népmesére, a benne rejlő tudásanyagra, az élőszavas mesemondás örömére és a régió nyelvjárásaira kívánja felhívni a figyelmet.
Országos Rajzfilmünnep
Intézményünk 2022-ben első alkalommal csatlakozott az Országos Rajzfilmünnep programhoz. Ez Magyarország egyetlen olyan animációfilmes fesztiválja, amely három nap alatt több mint 100 helyszínen zajlik egyszerre. Minden évben bemutatják a magyar animáció egy-egy neves mesterének filmjeit, ezzel párhuzamosan a hazai filmstúdiók legfrissebb alkotásait és a hazai művészeti egyetemek animációs hallgatóinak munkáit is műsorra tűzik. Az Országos Rajzfilmünnep speciális, háromnapos közösségi kulturális esemény, amely nem egyetlen helyszínre vár kevés érdeklődőt, hanem a saját lakóhelyén szólít meg sokakat. A 2011-ben útjára indított Országos Rajzfilmünnephez az elmúlt években egyre szélesebb körben csatlakoztak települések, városrészek. 2022-ben Magyarországon és Erdélyben 109 település 140 helyszínén, 600 vetítésen és 200 kísérőprogramon közel 28 000 látogató vett részt. Büszkék vagyunk, hogy részesei lehettünk a sikernek.
Gyermeknap
Május utolsó vasárnapja minden évben a gyermekekről szól. Ebből az alkalomból színes és izgalmas programokkal várjuk a családokat a Petőfi-szigeten.
Ismeretterjesztő programok
Bajai Szenior Egyetem
Minőségi, tudományos, ismeretterjesztő és kulturális programsorozat. A pandémia okozta kényszerű kihagyás után újraindított program, Bajai Szenior Egyetem néven tavasszal és ősszel, 6-6 előadással várja hallgatóit. A témák a hallgatók érdeklődéséhez igazodva több tudományágat érintenek. A program szervezője a Bácskai Művelődési Központ, házigazdája dr. Brachinger Tamás egyetemi adjunktus. A rendezvényre meghívott kiváló előadók az ELTE, SZTE, NKE, EJF, ELKH oktatói. A sorozat célja az egész életre kiterjedő tanulás feltételeinek biztosítása, az időskorú emberek szellemi, testi, mentális frissességének megőrzése. Fontos az aktivitás ösztönzése, a közösségi élet és élményszerzés.
Kulturális programok
Gömzsik Anikó Filmklub
Baján a filmklubok több évtizedes múltra tekintenek vissza. A pandémia utáni újraindításkor első tematikus sorozatunk a hangosfilm első száz évének kiemelkedő alkotásait mutatja be. Ezekben a művekben egyfelől az emberi lét legfontosabb kérdéseire kaphatunk válaszokat, másfelől a világunk történéseire adott rendezői reakciók láthatóak a mozivásznon. A filmklub látogatói mára igazi kis közösséggé váltak. A vetítések előtt dr. Bachinger Tamás, az est házigazdája tart ismertetőt a filmekről, a rendezőről, annak életpályájáról, a mű keletkezéseinek körülményeiről egy kis történelmi kitekintéssel.
Alkalmanként közönségtalálkozókat is szervezünk, melyekre a film alkotói közül hívunk vendégeket. Ezek az estek kulturális és filmszakmai szempontból is különleges élményt nyújtanak a befogadónak.
A vetítéseken való részvétel ingyenes, de a filmklubok működési szabályai szerint tagsági kártyához kötött. Tagsági kártya a helyszínen, vetítések előtt igényelhető.
Nyitott kapuk
Ősztől tavaszig tartó programsorozatunk keretein belül változatos eseményeket kínálunk az érdeklődőknek. Délelőttönként társasjátékok, kártyajátékok, keresztrejtvények és olvasósarok állnak rendelkezésre a szabadidő hasznos és kellemes eltöltéséhez. Péntek délelőttönként a magyar filmtörténet nagy alkotásai várják a Filmmúzeumba érkező közönséget. Lélekterek elnevezésű klubunk előadói között szerepel önismereti tréner, mentálhigiénés szakember, plébános, gyászfeldolgozó szakember, akik előadásaikkal, beszélgetésekkel életünk könnyebb-nehezebb szakaszaiban lehetnek segítségünkre. Alkalmanként hasznos tanácsokkal, előadásokkal várja a lakosságot a mindennapi élet különböző területeinek szakértője Kaleidoszkóp elnevezésű klubunkban.
Rendezvényeink ingyenesen látogathatók.
Idősek Szavalóversenye
A Költészet Napján közel húsz éve rendezik meg városunkban az Idősek Szavalóversenyét, mely esemény nagy népszerűségnek örvend a szépkorúak körében.
A versenyzők nagy része visszajáró, kik szívesen mondanak verset kedvenc költőiktől, de minden alkalommal saját költeményeket is hallhatnak az érdeklődők, amelyet háromtagú szakmai zsűri értékel.
Idősek Városi Napja
A világnap alkalmából a város ajándékműsora a szépkorú lakosság számára. Szórakoztató, vidám, zenés, táncos műsor, prózai elemekkel tarkítva, ezzel tisztelegve az idősebb korosztálynak.
Idősek Városi Karácsonya
A város ajándékműsora a szépkorú lakosság számára az adventi hangolódás jegyében. Az ünnepváráshoz kapcsolódó meghitt műsor, ismert téli és karácsonyi slágerekkel, musicalrészletekkel, verssel, prózával fűszerezve, megalapozva és táplálva a következő hetek ünnepi hangulatát.
Városi nagyrendezvények
Maszkajárás
A bunyevácok farsangi alakoskodó népszokása a Maškare, magyarosan Maszkajárás.
Erről a hagyományról az első írásos említések 1903-ból származnak. Az elmúlt század elején még minden évben húshagyó kedden hangos volt a város a maszkáktól.
A bajai farsangi alakoskodó népszokásról sajnos csak kevesen tudnak, az elmúlt évtizedekben feledésbe merült.
A maszkajárás szokása 2019-ben éledt újra a városban.
A szervezők különös figyelmet fordítanak arra, hogy a népszokás autentikus alapokon – ragaszkodva a hagyományokhoz – jelenjen meg.
A négy alapfigura a medve és a medvetáncoltató (bosnyák), a didák és a botos. A medvéket láncon vezeti egy-egy turbános, arcát kipirosító, piros kötényt és csizmát viselő férfi, aki az egykori Osztrák-Magyar Monarchiába járó bosnyák medvetáncoltatókat idézi fel keleties külsejével.
Ők körbejárják a közönséget, és a medve a bosnyák felszólítására medve módjára táncolni kezd, közben a nála lévő szitával jutalmat koldul. A didák öreg, kicsit ördögszerű, púpos figura, ostort fog a kezébe. Ő folyamatosan piszkálja a közönséget, a menyecskéket megölelgeti.
Mind a medve, mind a didák a telet, a sötét erőket jelképezi, a medvék befejezésül a földre vetik magukat és mozdulatlanná dermednek, ezzel a tél halálát ábrázolva. Végül a didákokat a botosok és a fiatalság elkergeti, majd a zenekar újra rázendít, és folytatódik még órákig a tánc, a veliko kolo. Az eredeti figurák alakjába a bunyevácok öltöztek be, de a városi polgárság is jelmezt öltött, ők leggyakrabban vándorcigánynak, fehér és fekete ruhás boszorkánynak álcázták magukat.
Ezen mozzanatok mentén zajlik ma is a hagyományőrző program minden év farsang utolsó szombatján.
Jánoska-eresztés
A Jánoska-eresztés a tavaszi szokáskör egyik hagyománya volt, elsősorban vallási ceremónia.
Eredendően Nepomuki Szent János a vízenjárok, halászok, vízimolnárok védőszentjének tiszteletére, a május 16-i névünnepének előestéjén tartották az ünnepet. Kivilágított, zenés vízi körmenet úsztatta fel feldíszített szobrát a városközpontig, ahol aztán hosszan tartó mulatságra került sor.
A bajai szokás legkorábbi leírásai az 1850-es évekből ismertek. A hagyományt eredetileg a helyi vízimolnárok teremtették meg, amelyhez idővel a hajósok, dereglyések, halászok és más vízi foglalkozást űzők is csatlakoztak. A Duna-menti Baja az 1800-as évektől az Alföld egyik legfontosabb gabonaipari központja volt, az 1860-as években több, mint 70 vízimalom működött a Duna bajai szakaszán. Ekkoriban alakult ki a vízimolnárok városrésze, Szentjános, amelynek névadója a céhük patrónusaként tisztelt Nepomuki Szent János volt.
A szentjánosi negyedben épült, 1875-ben felszentelt Nepomuki Szent János-kápolna lett a kiindulópontja a felvonulásnak.
Az itt őrzött, saroglyára rögzített szobor a Jánoska-eresztés főszereplője.
A beszámolók alapján a szent névünnepének előestéjén, május 15-én sötétedéskor a bajai kápolnában szervezett litániával és áldással (János-áldás) vette kezdetét az ünnep. Ezt követően a molnárok vezetői kihozták a kápolnából Nepomuki Szent János festett faszobrát, amelyet vállukon a Duna-partig vittek. Ott egy zöld ágakkal, virágokkal, szalagokkal, céhes és egyházi zászlókkal feldíszített, fáklyákkal és gyertyákkal kivilágított dereglyébe ültették. Ezzel a rítussal szerették volna biztosítani az elkövetkező év kedvező vízhozamát, s hogy védekezzenek az alacsony vízállás és a nagy hullámok ellen.
A partról fáklyás gyalogos menet kísérte a város főteréig méltóságosan ereszkedő dereglyéket.
A vízi járművek kivilágítása, a fáklyák, tűzijátékok, görögtüzek, továbbá a víz színére eresztett égő koszorúk a szent vértanúhalálát voltak hivatottak megidézni.
A legenda szerint ugyanis az 1393-ban Moldvába öletett Nepomuki János holttestét keresőket égi csoda segítette, a vízen úszó, alámerülő, majd fel-felbukkanó csillagok világították be a folyót.
A főtér alatti Sugovica-szakaszon egy kört tett meg a menet, amely végül a szemközti Pandúr-szigeten kötött ki. A szent szobrát kivitték a partra, majd a vízenjárókat és védőszentjüket üdvözlő beszédeket követően kezdetét vette a késő éjszakáig tartó zenés-táncos mulatság, a hordók csapra verése és a bajai halászok által elkészített János-napi halpaprikás felszolgálása.
A bajai vízimalmok később jelentőségüket veszítették, a 20. század elejére a vízimolnárok ipartestülete is elszegényedett. A Jánoska-eresztés hagyománya lassan kikopott Baja életéből. Nagyobb volumenű Jánoska-eresztések az 1990-es évektől jelentek meg újra a város életében.
A program a 2022-es évre már kinőtte magát egy háromnapos fesztivállá, ahol továbbra is a tradíció, a hagyományápolás adja az egész gerincét, de színes, változatos kísérőprogramokkal gazdagodott a rendezvény.
A szakmai programok, előadások mellett helyet kapnak népzenei és néptánc bemutatók, könnyűzenei koncertek, gyermekprogramok, gasztronómiai események is.
Adventi programok
Az adventi időszakban ünnepi ráhangolódó programokkal várunk kicsiket és nagyokat Baja belvárosában. A Bácskai Kultúrpalotában kézműves foglalkozások, színházi és zenés programok várják a gyermekeket. A belváros utcáin könnyűzenei koncertek, amatőr csoportok bemutatói szórakoztatják a vásárba érkezőket.
Zenés, táncos rendezvények
Tánc világnapja
A világnapot 1983 óta a klasszikus balett óriásának tartott Jean-Georges Noverre születésnapján, április 29-én tartják.
Baján is több éve megemlékezünk e napról, célja a tánc népszerűsítése.
Kíséretként bajai illetve környékbeli zenekarok húzzák a talpalávalót.
Nemzetek Tánca
A Nemzetek Tánca rendezvénysorozat több mint tíz éves múlttal rendelkezik.
Állandó helyszíne az Eötvös utca, mely minden év májusától szeptemberéig kéthetente megtelik a különböző nemzetiségek zenéjével és táncosaival.
A sétáló utca ilyenkor átalakul tánctérré, ahol mindenki részesévé válhat akár tánctudás nélkül is a közösségi eseménynek.
SUGO STRAND SYSTEM
A rendezvény 2020-ban került először megrendezésre.
Az alapötletet a Ladánybene 27 zenekar saját szervezésében sok éve megrendezett Reggae Camp fesztivál volt. A szervezők itt sok évvel ezelőtt kitalálták, hogy a fesztivál ne csak estétől hajnalig legyen tele programmal, hanem a vendégek napközben is tudjanak szórakozni, pihenni.
Így született meg a STRAND SYSTEM, vagyis “medence, reggae, lazulás, feltöltődés”.
Mindez zenei kísérettel fűszerezve, egy medence mellett felállított sátorból,
ahonnan jellemzően old school dj-k, vagyis, ahogy ebben a műfajban nevezik
őket, selectorok pörgetik a bakelit lemezeket.
Baján ugyan nincs a ceglédihez hasonló gyógyfürdő, van viszont Sugovica, ami
a Dunának egy szigetet körül ölelő mellékága, sodrása gyakorlatilag nincs,
csodaszép homokos strandja viszont van.
A Strand System rendezvénysorozat minden alkalommal
komplett bútorzattal, napernyőkkel, színpaddal és hangtechnikával települ ki, az
egyébként napozásra használt plázsra.
Emellé társul a Torelli büfé, valamint a koktél illetve fagylaltárus. A strand, és
ezáltal a rendezvény is, minden alkalommal ingyenes.
A nyári időszakban megtartott rendezvény-sorozat, alkalmanként 1 napos, pénteki vagy szombati napokon.
A program kora délután strandzenével indul, aminek célja,
hogy aláfestő zeneként megadja a hangulatot a strandoláshoz.
Ezt sport bemutató követi, ami esetenként kipróbálható programelemekkel is társul, mint például a sárkányhajó bemutató edzés, próbaevezés, salsa örömtánc.
A kora esti órákban élőzenei koncertet ad egy-egy helyi kötődésű zenekar,
ezzel színteret adva a feltörekvő tehetségeknek is.
A családias, emberközeli elrendezés miatt a látogatók sokkal inkább
érzik magukat az esemény részének, mint csupán külső szemlélőnek, és ez a rendezvény egyik fő célja.
Az estét általában retro dj zárja, ami kifejezetten alkalmas
családi programnak is. Tapasztalataink azt mutatják, hogy aki kijön kisgyerekkel
késő délután, az legtöbbször ott marad egészen a retro buli végéig.
Ám, ha mégis előfordul, hogy a család legifjabb tagja elfárad, megpihenhet a kihelyezett babzsákfoteleken.